Menu

Technologie kosmiczne w życiu codziennym

30 listopada 2017 - Finanse i gospodarka
Technologie kosmiczne w życiu codziennym

Technologie opracowywane przez wojsko, lub inne państwowe agencje badawcze, prędzej czy później trafiają do życia codziennego. Nie inaczej jest z wynalazkami, które powstały w celu eksploracji kosmosu. Niewiele osób jednak wie, że tak prozaiczne rzeczy jak szyby do samochodów również zawdzięczamy kosmonautom. Oto kilka przykładów.

Szklane matryce

Matryce CMOS: matryca stosowana, w każdym obecnie produkowanym urządzeni służącym do rejestrowania obrazu. Została stworzona, aby zmniejszyć rozmiary kamer wykorzystywanych w sondach kosmicznych.

Pianka budowlana rodem  z NASA

Pianka poliuretanowa: została wynaleziona w celu amortyzacji pilotów testowych, obecnie amortyzuje nas w codziennym życiu (łóżka, kaski, krzesła itp.)

Akumulatory samochodowe

Urządzenia bezprzewodowe: na potrzeby misji księżycowych rozpoczęto intensywne prace nad wydajnymi akumulatorami. Dzięki temu mamy obecnie wiele bezprzewodowych urządzeń, na przykład odkurzacz.

Foliówki

Bezpieczne pakowanie żywności: astronauci w kosmosie potrzebują jedzenia, które się nie zepsuje. Aby sprostać wymogom żywieniowym astronautów stworzono systemy, które pozwalają na przechowywanie żywności przez długi czas, bez obaw o jej świeżość. Wiele z tych systemów trafiło potem do przemysłu spożywczego oraz naszych domów.

Szyby do samochodu

Zabawne, ale prawdziwe może wydawać się fakt, że nowoczesne szyby do samochodów również zawdzięczamy lotom w kosmos. Dzięki technologią stosowanym w wahadłowcach zbadano wytrzymałość m.in na pękanie.

Wpis powstał dzięki firmie Szyby24 doceniającej technologie kosmiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *