Menu

Co trzeba wiedzieć o auto lawetach?

23 czerwca 2016 - Finanse i gospodarka
Co trzeba wiedzieć o auto lawetach?

Auto laweta to doskonalsza wersja tradycyjnej lawety, która powstała ze względu na powiększające się zapotrzebowanie. Auto laweta ma wiele zalet i jedną znaczącą wadę. Jedną z głównych zalet jest fakt, że nic nam się nie odczepi podczas jazdy, a tak może się zdarzyć w przypadku tradycyjnej lawety. Poza tym samochód umieszczony na auto lawecie jest bardziej stabilny, a dobrze zabezpieczony daje nam poczucie bezpieczeństwa. Do wad auto lawety możemy zaliczyć to, że nie nadaje się ona do użytku prywatnego. Lawetę zawsze można odczepić od naszego pojazdu, a tutaj niestety nie mamy takiej możliwości. To jest cena, którą trzeba zapłacić za komfort i bezpieczeństwo.
Tak jak pewnie łatwo się domyślić na auto lawetach najczęściej transportuje się samochody. Często są to samochody sprowadzane z zagranicy. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy w kwestii prowadzenia auto lawety nie są tak oczywiste, jak się wszystkim wydaje.

Kto może ją prowadzić?

Auto lawetę może prowadzić każdy kierowca, który posiada minimum prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak zdecydujemy się na transport pojazdu, którego masa w połączeniu z masą auto lawety wyniesie powyżej 3,5 tony, to wtedy wymagane jest prawo jazdy kategorii C.

Tutaj nie ma żartów i nie można pozwolić sobie na poruszanie się tymi pojazdami bez odpowiednich uprawnień. Policja nie zna litości i często wystawia najwyższy, przewidziany przez taryfikator mandat. Poza mandatem możemy również stracić dowód rejestracyjny.
Za naszą zachodnią granicą bardzo chętnie kontroluje się kierowców, którzy sprowadzają od nich pojazdy przy pomocy auto lawety. Brak wymaganych uprawnień może doprowadzić do tego, że zapłacimy bardzo wysoką karę, która po przeliczeniu sięga nawet kilku tysięcy złotych, a dalsza jazda będzie niemożliwa, dopóki nie przyjedzie po nas ktoś z odpowiednimi uprawnieniami. Najczęściej do kontroli dochodzi przy granicy, gdy jeszcze znajdujemy się po stronie niemieckiej, a więc obowiązuje nas tamtejsze prawo. Wtedy nie ma jeszcze takiej tragedii, jednak jeśli zostaniemy złapani gdzieś na dalekim zachodzie, to może się okazać, że zostaniemy odholowani na najbliższy parking policyjny i będziemy czekać na kierowcę.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu auto lawety?

Przede wszystkim na stan techniczny. Jeśli mamy zamiar wypożyczyć auto lawetę i pojechać nią np. do Francji, to lepiej, żeby wszystko było sprawne i gotowe na taki dystans. Wiadomo, że przebita opona, to najmniejszy problem, ale nawet tego nie możemy bagatelizować. Trzeba dokładnie sprawdzić ogumienie oraz czy wciągarka działa prawidłowo, a lina nie jest uszkodzona. Kolejną istotną sprawą jest, to aby auto laweta była wyposażona w odpowiednią ilość pasów mocujących i innych zabezpieczeń.
Warto kilka razy sprawdzić, czy mamy przy sobie prawo jazdy z odpowiednim uprawnieniem, ale także dowód rejestracyjny, wraz z ubezpieczeniem OC, AC i NNW. Firma, która wypożycza nam auto lawetę, powinna mieć ważne dokumenty minimum na okres wypożyczenia plus tydzień, ale najlepiej jakby były ważne co najmniej na miesiąc po okresie wypożyczenia. Wiadomo, że możemy trafić na okres, gdy to ubezpieczenie będzie dobiegać końca, ale wtedy w interesie firmy jest zapewnienie nam wszystkich istotnych dokumentów.

Jedna myśl nt. „Co trzeba wiedzieć o auto lawetach?

Maciej

Fajnie, że są nowe auto lawety. Pamiętam, że kiedyś przez lawetę rozbiłem sobie przednią szybę w aucie. Ale całe szczęście istnieją takie firmy jak http://szyby24.pl/pl/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *