Menu

W jaki sposób roboty są wykorzystywane w przemyśle?

25 stycznia 2017 - Budownictwo
W jaki sposób roboty są wykorzystywane w przemyśle?

W ostatnim czasie technologia bardzo prężnie się rozwija. Możemy to zauważyć szczególnie w dziedzinie informatyki, jednak pokrewne działy techniczne obecnie posiadają także wiele innowacji. Jednym z nich jest automatyka i robotyka, która w ciągu kilku ostatnich lat rozwinęła się bardzo prężnie. Z tego powodu w przemyśle obecnie stosuje się wiele automatycznych rozwiązań, które doskonale zastępują ludzką pracę. Zatem jakie jest zastosowanie robotów w przemyśle?

Popularne roboty w Polsce

Dziedziną w której najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju roboty jest przemysł. To właśnie w wielu przedsiębiorstwach oraz dużych fabrykach wykorzystywane są specjalne roboty przemysłowe. Są to automatycznie sterowane oraz programowalne maszyny, które także są wielozadaniowe oraz posiadają bardzo wiele stopni swobody.

W Polskim przemyśle roboty najczęściej znajdują zastosowanie przede wszystkim w spawaniu. W tego typu dziedzinie kluczowym elementem jest dokładność, ponieważ często zdarza się, iż spawane rzeczy powinny zostać wykonane z jak największą precyzją. Niestety niewiele osób posiada takie umiejętności, dlatego w ostatnim czasie to właśnie roboty zastępują zwykłych pracowników.

Sprawdź również jaką przyszłość mają w Polsce roboty!

Ponadto precyzja wykonania zadań wynika także z dużej powtarzalności ruchów samego robota. Warto wiedzieć, iż modele przeznaczone do spawania charakteryzują się parametrem 0,04 ÷ 0,1 mm. Nie możemy zapominać również o tym, iż proces spawania jest związany także ze szkodliwymi warunkami dla człowieka, ponieważ pracownicy często są narażeni na wdychanie niebezpiecznych oparów lub też na promieniowanie ultrafioletowe. W zależności od sposobu spawania mogą także zostać opryskani ciekłym metalem, co jest także bardzo dużym zagrożeniem.

Roboty w przemyśle

Oprócz zastosowania robotów przemysłowych do spawania, tego typu urządzenia także bardzo często wykorzystuje się między innymi do zgrzewania, a także do obróbki metali. Często roboty przemysłowe wykorzystywane są do obróbki wykańczającej, gdzie niezbędna jest bardzo duża precyzja, a także do mechanicznego montażu. Za pomocą tego typu robotów wykonywane jest także cięcie laserowe oraz cięcie przy użyciu strumienia wody. Także wspomniane urządzenia są bardzo przydatne w przypadku przenoszenia różnego rodzaju materiałów, a także są wykorzystywane do pakowania oraz rozładunku, jak również i załadunku w wielu przedsiębiorstwach.

Wykorzystanie robotów w przemyśle jest coraz bardziej popularne. To właśnie tego typu urządzenia bardzo często w precyzyjne sposób zastępują ludzka pracę. Są one niezbędne wszędzie tam, gdzie praca powinna zostać wykonana bardzo dokładnie. Jednak nie możemy zapominać również o tym, iż to właśnie tego typu urządzenia mogą także w doskonały sposób wyręczać pracowników w przypadku obowiązków, które mogą zagrażać ludzkiemu zdrowiu oraz życiu.

Dziękujemy za udzielenie wszelkich wskazówek firmie PUPH Te-Ha-Bud Sp. z o.o. zajmującej się sprzedażą silników serwo.

2 myśli nt. „W jaki sposób roboty są wykorzystywane w przemyśle?

Branża

Świetny artykuł! Może kiedyś będą roboty, która same założą anteny na dachach? 🙂
Pozdrawiamy

Odpowiedz
Kajetan

Jednak bez prądu, na nic te wszystkie roboty 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *