Menu

Wigilie firmowe – czy mają sens?

23 października 2018 - Firma
Wigilie firmowe – czy mają sens?

Święta to niezwykły okres w roku, który każdy chce jak najlepiej uczcić. Również w firmach często organizowane są więc wigilie dla pracowników, by mogli spędzić czas w przyjemnej atmosferze przed rozpoczęciem świątecznej przerwy. Pozostaje jednak pytanie – czy to naprawdę sposób na zintegrowanie pracowników i stworzenie dobrego nastroju?

Zalety wigilii firmowych

Do największych zalet organizacji wigilii firmowej należy oczywiście integracja pracowników i możliwość poznania się nawzajem. Czasami jest to najlepsza sposobność, by móc porozmawiać z osobami pracującymi w innych działach czy lepiej poznać osoby, z którymi przez cały rok prowadzi się rozmowy dotyczące głównie obowiązków zawodowych. Poprawa komunikacji wewnątrz firmy sprawi, że współpraca będzie bardziej efektywna i że w firmie będzie panować lepsza atmosfera.

Wady firmowych wigilii

Nie zawsze jednak wigilie firmowe okazują się dobrym rozwiązaniem. Wielu pracowników nie ma bowiem ochoty uczestniczyć w takim spotkaniu i traktuje czas spędzony przy stole razem ze znajomymi z pracy jako kolejny służbowy obowiązek. Wigilia kojarzy się raczej z chwilami spędzanymi w gronie najbliższych, a trudno mówić o bliskości, gdy wiele osób w firmie nawet nie zna swojego imienia. Takie spotkania często mogą więc wyjść bardzo sztywne oraz zbyt formalne.

Kiedy organizować wigilie firmowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy organizacja wigilii firmowej jest dobrym pomysłem. Wszystko zależy właściwie od atmosfery panującej w firmie. Na pewno takie spotkanie przy wigilijnym stole jest świetnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich przedsiębiorstw, w których wszyscy choć trochę się znają. Z drugiej strony nie można też powiedzieć, że organizacja wigilii w dużej firmie musi być skazana na niepowodzenie. Jeśli większość pracowników jest nastawiona raczej na współpracę niż rywalizację, a w pracy panuje przyjemna atmosfera, wigilia firmowa może sprawić, że w przyszłości pracownicy będą pracować jeszcze efektywniej i z większym zaangażowaniem, a także poczują się bardziej związani z firmą i ze współpracownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *