Menu

Czym się kierować przy wyborze pierwszego aparatu?

12 kwietnia 2017 - Hobby
Czym się kierować przy wyborze pierwszego aparatu?

Decyzja o kupnie pierwszego aparatu fotograficznego wiąże się przede wszystkim z wyborem odpowiedniego modelu. Powinien on posiadać odpowiednie funkcje, aby spełniać wszystkie wymagania użytkownika.

Specyfikacja urządzenia

Przy wyborze sprzętu do robienia zdjęć warto zwrócić uwagę praktycznie na wszystko. Poszczególne aparaty fotograficzne znacząco różnią się pod kątem specyfikacji. Znaczenie ma zarówno fizyczna wielkość matrycy oraz jej rozdzielczość w pikselach, jak również zakres ISO aparatu. Odwiedzając sklep z aparatami dobrze jest przyjrzeć się również wszystkim dostępnym ekranom, wizjerom i obiektywom. Nie bez znaczenia pozostaje waga sprzętu oraz jego możliwości dodatkowe, m.in. odpowiedzialne za nagrywanie wideo. Biorąc pod uwagę względy techniczne, fizyczna wielkość matrycy w aparacie ma teoretycznie bardzo duży wpływ na redukcję szumów oraz ogólną poprawę jakości. Jednak o ogólnej estetyce uzyskiwanych zdjęć decyduje również zastosowana w aparacie technologia, więc sprawa nie jest do końca oczywista. Więcej wydaje się zależeć m.in. od prędkości oraz możliwości procesora, a także czynników wynikających z innych zastosowanych w danym modelu podzespołów.

Rodzaj aparatu

Każdy sklep z aparatami fotograficznymi posiada w swojej ofercie sprzęt podzielony na różne kategorie. Poszczególne modele różnią się między sobą ceną, a także typem technologii. Aparaty kompaktowe cechują się optymalnymi gabarytami, które gwarantują niewielką wagę i dyskrecję podczas robienia zdjęć. Jednak posiadają zwykle małą matrycę, która gorzej radzi sobie na wyższych czułościach. Dużą popularnością cieszą się też bezlusterkowce, lifestyle’owe oraz dla zaawansowanych. Mimo kompaktowego wyglądu, posiadają możliwości lustrzanek. Ich optyka nie jest jednak zbyt zaawansowana. Najwięcej zalet posiadają lustrzanki. Te aparaty fotograficzne przeznaczone są zarówno dla zaawansowanych fotografów, jak i pół-profesjonalistów oraz zupełnych amatorów. Lustrzanki dają bardzo dobrą jakość obrazu, jednak posiadają dość duże rozmiary i wagę. Niemal każdy sklep z aparatami posiada modele oferujące różne funkcje dodatkowe, takie jak np. wodoodporność, która doskonale sprawdza się na wakacjach. Praktycznie wszystkie aparaty fotograficzne są wyposażone w opcję nagrywania wideo.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem digital24.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *