Menu

Jak wygląda projekt budynku wielorodzinnego?

10 września 2018 - Budownictwo
Jak wygląda projekt budynku wielorodzinnego?

Projektowanie budynków to zadanie wymagające odpowiedniej wiedzy. Nieco inaczej bowiem projektuje się budynki użyteczności publicznej i domy jednorodzinne, a całkiem inaczej także wyglądają projekty budynków wielorodzinnych. Projekt budynku wielorodzinnego musi bowiem uwzględniać elementy, których próżno szukać w domu dla jednej rodziny.

Całość, piętra i lokale

Przede wszystkim istotne jest to, iż projekt budynku wielorodzinnego powinien być podzielony na poszczególne kondygnacje jak również zawierać projekty poszczególnych lokali mieszkalnych, które się będą w nim znajdować. Oczywiście konieczny jest także projekt i rzut całości budynku. Moa tutaj nie tylko o rozmieszczeniu ścian czy ścianek działowych, ale także instalacji, takich jak elektryczna czy wodno-kanalizacyjna. Nie zawsze bowiem na każdym piętrze budynku są one rozmieszczone identycznie, dlatego tak istotne jest szczegółowe ich zaplanowanie. Dotyczy to także projektów poszczególnych lokali, dzięki czemu ich przyszli mieszkańcy nie będą mieli problemów ze zlokalizowaniem w swoich mieszkaniach przebiegających przez nie rur czy też instalacji elektrycznej. Dzisiaj niezbędnym praktycznie elementem projektu jest także odpowiednio wykonana w programie komputerowym wizualizacja trójwymiarowa, przedstawiająca wygląd budynku po jego wykonaniu.

Wewnątrz oraz na zewnątrz

W przypadku budynku wielorodzinnego istotne jest także jego otoczenie. Zalicza się do tego wszelkie podłączenia do mediów, zazwyczaj znajdujące się poza budynkiem jak również miejsca parkingowe czy dojazd do budynku. W przypadku projektowania takiego budynku jego zagospodarowanie dokoła jest tak samo ważnym elementem projektu, jak rozmieszczenie ścian wewnątrz. W sytuacji, gdy projektowany jest więcej niż jeden budynek, projekt powinien zawierać rozmieszczenie ich na działce, z zachowaniem odpowiednich, wymaganych przepisami odległości jak również właściwe podłączenie do mediów i ich rozmieszczenie na terenie. W projekcie muszą się także znaleźć informacje dotyczące technologii budowania budynku, wykonywania nawierzchni jak również sposobu realizacji instalacji. Każde z zagadnień powinno zostać szczegółowo opracowane, aby przyszły wykonawca nie miał problemu z odpowiednią realizacją powierzonych mu prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *