Menu

Wymiana oprawek do okularów – jak wygląda proces?

21 października 2018 - Zdrowie i uroda
Wymiana oprawek do okularów – jak wygląda proces?

Obecnie możemy liczyć na ogromny wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup oprawek do okularów. Dostępne są one w różnych wielkościach, kształtach i kolorach. Nie brakuje również modeli, które wyposażone są w różnego typu dodatki typu łańcuszek. Tak bogaty i zróżnicowany asortyment sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, a więc dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Jak zatem znaleźć dla siebie najlepsze oprawki do okularów i na czym w ogóle polega procedura wymiany oprawek na nowe?

Wymiana oprawek do okularów w praktyce

W salonie optycznym dostępne są zarówno tańsze, jak i droższe modele oprawek do okularów, dzięki czemu każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość zredukowania kosztów związanych z zakupem nowych okularów. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje w całości zakup wybranych oprawek, jednakże można spodziewać się zwrócenia chociaż części kosztów poniesionych za szkła. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do okulisty mającego podpisaną umowa z NFZ, gdyż prywatne badania nie podlegają refundacji. Po otrzymaniu stosownego skierowania, przebadaniu wzroku u specjalisty i otrzymaniu recepty, można udać się z nią do delegatury NFZ. Następnym krokiem jest znalezienie salonu optycznego mającego podpisaną umowę z NFZ, który na podstawie recepty dokona odliczenia wpisanej na niej kwoty od należności za wykonanie okularów. Refundacja NFZ na okulary wynosi 70% dla osób dorosłych i 100% dla dzieci. Należy też zaznaczyć, że owe ceny obejmują wyłącznie najtańsze szkła.

Wybierając oprawki okularowe, należy zadbać szczególnie o to, aby pasowały one do kształtu twarzy i były kompatybilne ze szkłami. Oprócz wyboru koloru i kształtu oprawek, optyk powinien także sprawdzić kilka istotnych kwestii: pochylenie oprawy względem policzków, panoramiczność oprawek, ułożenie źrenic w stosunku do oprawek i asymetrię głowy. Na koniec należy zbadać funkcjonalność wybranych okularów, testując je w tzw. sytuacjach codziennych. Na odbiór nowych oprawek należy zwykle poczekać parę dni. Zaleca się także ponowne odwidzenie salonu optycznego po tygodniu czy dwóch po otrzymaniu okularów, aby w razie potrzeby wykonać drobnych poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *