Menu

Jak wyregulować okno aluminiowe?

20 lipca 2018 - Dom i ogród
Jak wyregulować okno aluminiowe?

Okna aluminiowe cechuje duża trwałość. Dzięki nim możliwe jest oszczędzenie energii oraz uzyskanie świetnych efektów estetycznych. Aluminiowa rama pozwala także na montowanie okien o dużej powierzchni czy ze specjalnie wzmocnionym szkłem. Sam zakup okna i montaż to jednak nie wszystko – należy także zadbać o odpowiednią regulację okien.

Zamykanie i otwieranie okien

Jeśli pojawią się problemy z otwieraniem czy zamykaniem okien, powinien być to znak, że warto wyregulować okna oraz sprawdzić ich stan techniczny. Wykonanie takich czynności zalecane jest przede wszystkim przed nadejściem zimy. Regulacji można dokonać samemu, bo jest to bardzo proste – wystarczy wiedzieć, jakie kroki po kolei należy wykonać.

Pierwsza regulacja

Pierwsza regulacja okien powinna być przeprowadzona niedługo po ich zamontowaniu. To właśnie w ciągu pierwszego roku okna aluminiowe mają bowiem tendencję do opadania, a także zaczynają się trudniej domykać czy otwierać, a klamka ciężej chodzić. Za pierwszym razem wystarczy jedynie drobna regulacja okuć, do której potrzebne są dwa klucze imbusowe.  Za prawidłową wysokość skrzydła oraz położenie względem osi odpowiadają okucia okienne w dolnym zawiasie, w związku z tym w pierwszej kolejności należy lekko otworzyć okno i zdjąć osłonkę znajdującą się na dolnym zawiasie.

Imbus 4-milimetrowy

Następnie należy użyć klucza 4-milimetrowego, który pomoże dokręcić widoczną z góry śrubę regulacyjną. Tym samym nastąpi podniesienie skrzydła do góry, co pozwoli zniwelować ocieranie dolnej części skrzydła o zaczep. Na tym etapie należy upewnić się, że okno aluminiowe swobodnie się otwiera. Po otwarciu okna należy dokręcić śrubę tak, aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki, co spowoduje podniesienie dolnej, prawej części skrzydła.

Imbus 2,5-milimetrowy

Tym kluczem należy wyregulować docisk skrzydła do ościeżnicy. Warto też pamiętać, że okucia okienne w górnym zawiasie odpowiadają za przeniesienie skrzydła po przekątnej. Podczas regulacji będzie więc unosił się tylko przeciwległy bok skrzydła.

Szczelność okna

Kolejnym krokiem jest wyregulowanie szczelności okna. Okucia, które odpowiadają za szczelność, umiejscowione są na skrzydle z boku i na dole. Dzięki przekręceniu rolek mimośrodowych bliżej uszczelki można zwiększyć docisk do ramy. Szczelność powinna być zwiększana na zimę, natomiast zwiększana latem, by zapewnić lepszą wymianę powietrza.

Okna aluminiowe Poznań  – jak często regulować?

Częstość regulacji okuć będzie uzależniona od warunków, w jakich pracuje okno. Duże okna, często uchylane lub otwierane, a także te wystawione na działanie silnych czynników takich jak słońce i wiatr będą potrzebowały częstszej regulacji niż te małe lub rzadko otwierane. Ponowną regulację należy przeprowadzić zawsze, gdy okna przestają działać lekko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *