Menu

Zalety głosowania przez internet i zagrożenia płynące z rozwiązania

10 listopada 2017 - Technologie
Zalety głosowania przez internet i zagrożenia płynące z rozwiązania

Głosowanie przez internet to rozwiązanie powszechnie omawiane, jednak na dzień dzisiejszy dostępne tylko w Estonii. Wszystko ze względu na potencjalne zagrożenia płynące z takiej możliwości. Wielość zalet sprawia jednak, że również polskie władze rozważają wprowadzenie na terenie naszego kraju takiej formy głosowania.

Na czym to polega?

Głosowanie przez internet polega na oddawaniu głosu w wyborach z każdego miejsca, w którym ma się dostęp do sieci. Nie trzeba osobiście udawać się do lokalu wyborczego, tym samym oszczędzamy czas. W Estonii identyfikacja odbywa się przy pomocy „nowego dowodu osobistego”. Projekty polskie zakładają posługiwanie się podpisem elektronicznym.

Zalety rozwiązania

Przedstawiony sposób głosowania posiada wiele zalet. Przede wszystkim można dzięki niemu wziąć udział w wyborach nawet, jeśli aktualnie przebywa się poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo istnieje gwarancja zwiększenia się frekwencji na skutek głosowania ludzi, którzy są danego dnia chorzy lub po prostu nie mają chęci udać się do komisji. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne. Może to być lenistwo, brzydka pogoda czy przyjmowanie gości. Takie osoby nie pójdą do lokalu, ale jeśli otrzymają możliwość zagłosowania przez internet, istnieje duża szansa, że z niej skorzystają. W końcu to tylko chwila. Dodatkowo na skutek utworzenia możliwości głosowania przez internet zmniejszą się kolejki w lokalach wyborczych. Tym samym pracownicy będą mieli mniej pracy. Warto również zaznaczyć, że nie będą oni obciążeni koniecznością zliczania wszystkich głosów – z częścią osób w okręgu poradzi sobie system.

Zagrożenia

Głosowanie przez internet niesie ze sobą jednak również zagrożenia. Mowa tu przede wszystkim o ryzyku dokonywania ataków hakerskich. Systemy musiałyby być wyjątkowo skrupulatnie zaprojektowane i zabezpieczone. Dodatkowo wiele osób wskazuje, że głosując przez internet nie da się zapewnić tajności głosowania. Ta cecha jest jednym z przymiotników wyborczych w naszym kraju. Tym samym powinna być zapewniona w każdej sytuacji. Mimo przedstawionych zagrożeń głosowanie przez internet powinno w dalszym ciągu podlegać dyskusji na forum polityczno-społecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *