Menu

Jak zapakować paczkę, żeby bezpiecznie dotarła na miejsce?

21 czerwca 2016 - Firma
Jak zapakować paczkę, żeby bezpiecznie dotarła na miejsce?

Opowieści o kurierach, którzy kopią paczki, rzucają nimi, robią zawody w tym, kto szybciej ułoży je na paletach (bez sprawdzenia ich ciężaru) to typowa historia z serii urban legend. Jest w nich trochę prawdy i rzeczywiście może się zdarzyć, że niektóre przesyłki docierają poturbowane lub zniszczone, ale znakomita większość pojawia się w naszych domach w nienaruszonym stanie. Często za stan przesyłek odpowiada po prostu opakowanie, w którym ta zostanie wysłana. W jaki sposób powinniśmy w takim razie pakować rzeczy – od dokumentów po elektronikę?

Zadbaj o środek

Odpowiednie wypełnienie paczki jest najważniejsze. W dużej mierze to właśnie od niego zależy to, w jakim stanie, zawartość pudełka dotrze do adresata. Jeśli wysyłasz dokumenty, to powinieneś włożyć je do dopasowanej formatem, koperty wyściełanej folią bąbelkową. Dzięki temu nie tylko minimalizujesz ryzyko ich pogniecenia, ale także masz pewność, że do środka nie dostanie się woda. Z elektroniką może być gorzej. Zwykle opakowania od producenta zapewniają im bezpieczeństwo poprzez kartonowe lub styropianowe wyściółki pudełek. Jeśli jednak sprzedajesz coś, co wysyłasz bez oryginalnego opakowania, to musisz zadbać o to, aby w środku znalazł się wypełniacz. Mogą to być styropianowe kulki, folia bąbelkowa albo profesjonalne wypełniacze, które kupisz na stronach firm zajmujących się pakowaniem zawodowo. W przeciwnym razie niezależnie od tego, jak dobrze zabezpieczysz pudełko od zewnątrz, środek może zostać poważnie uszkodzony.

Opakowanie zewnętrzne musi być mocne

Sam środek nie wystarczy, w końcu musi być w… czymś. Najlepiej sprawdzają się kartony – dwuwarstwowe dla lekkich i pięciowarstwowe dla ciężkich przedmiotów. Dopasowanie go do wagi przedmiotu jest niezbędne. Co ciekawe, nie należy wykorzystywać kartonów wielokrotnie. Nawet jeśli nie widnieje na nich żadne widoczne uszkodzenie, to ich wytrzymałość może być znacznie mniejsza, niż w dniu, w którym został zakupiony. Później taki karton należy mocno zakleić, przyczepić kartkę z adresem (można go też na wszelki wypadek napisać na samej paczce) i można wysyłać… ale czy to wystarczy?

Zabezpieczenia dodatkowe

Takim zabezpieczeniem jest dołożenie każdej kolejnej warstwy na karton. Najlepiej sprawdza się folia strechowa, ale nie każdy posiada jej rolkę w domu (zwykła folia do żywności nie wystarczy), dlatego wiele firm kurierskich oferuje dodanie takiej folii przez siebie. To, czego nie należy robić, to owijanie paczki za pomocą papieru lub sznurka. Zwykły papier może się podrzeć, przez co zostanie zgubiony adres i przesyłka nigdy nie dotrze do adresata. Z kolei sznurek może zostać wciągnięty przez maszyny do sortowania. Jeśli do jednego adresata wysyłasz dwie paczki, to w żaden sposób nie łącz ich ze sobą. Będzie je trudniej posortować, a poza tym mogą zostać rozdzielone, przez co zniszczy się ich zawartość.

Pakowanie nie jest takie trudne, ale należy robić je z głową. Kurierzy raczej nie rzucają paczkami, ale te mogą przewrócić się podczas transportu i zniszczyć. Dlatego lepiej je dobrze zabezpieczyć, a jeśli zawartość jest wyjątkowo delikatna bądź droga, można skorzystać z jej ubezpieczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą CentrumPakowania, która jest hurtownią opakowań i prowadzi sklep on-line.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *