Menu

Zdjęcia pod wodą – podstawowa wiedza

19 czerwca 2018 - Hobby
Zdjęcia pod wodą – podstawowa wiedza

Robienie zdjęć pod wodą to zajęcie, które przyciąga wielu fotografów. Niestety, nie wystarczy jedynie zanurkować pod wodą z aparatem i uwieczniać głębinową rzeczywistość. Warto najpierw zapoznać się z podstawowymi aspektami i zasadami tej szczególnej formy fotografowania.

Umiejętności nurkowe

Fotografia podwodna jest bardzo wymagająca. Osoba wykonująca takie zdjęcia musi posiadać dobre umiejętności nurkowe. Zalicza się do nich doskonała pływalność. Początkujący mają nierzadko problemy z utrzymaniem pod wodą sprzętu fotograficznego. Wykonują zdjęcia nieostre lub źle skadrowane, chociaż nie wynika to z błędów w technice kompozycji. Podnoszący się osad z dna uniemożliwia wykonanie poprawnego zdjęcia, zwłaszcza jeżeli dodatkowo używana jest lampa błyskowa. Nerwowe ruchy wykonywane w celu złapania równowagi także komplikują sprawę, ponieważ zwykle płoszą fotografowane zwierzęta podwodne.

Szczelność aparatu

Podczas podwodnego fotografowania bardzo istotne jest zadbanie o szczelność obudowy aparatu. Słona woda działa na urządzenia elektroniczne w sposób korodujący. Nawet niewielka jej ilość może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu. Rozwiązaniem tego problemu są wodoszczelne aparaty cyfrowe, jednak również one zapewniają wytrzymałość jedynie na określonej głębokości. Należy więc dbać o obudowę urządzenia i odpowiednio ją przechowywać, najlepiej w pozycji zamkniętej. Główny o-ring warto trzymać w osobnym pojemniku, aby uniknąć jego odkształceń.

Technika fotografowania pod wodą

Pod wodą najlepiej fotografować wtedy, gdy słońce jest w zenicie. Wówczas pod powierzchnią jest jasno, a odwzorowanie barw pozostaje dość wierne rzeczywistości. Zamiast lampy błyskowej lepiej zastosować lampę zewnętrzną, świecącą pod innym kątem. Istotne znaczenie ma również tematyka zdjęć. Z bliskiej odległości warto fotografować ryby i podwodną roślinność,  a z dalszej turystów lub innych nurków. Aktywność ludzka zestawiona z życiem podwodnym daje bardzo ciekawe efekty, które nierzadko pozwalają na uzyskanie kontrastowych i intrygujących kadrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *